Domovská » Ekonomika a politika » Co je to zákon JOBS (Jumpstart Naše obchodní startupy)

  Co je to zákon JOBS (Jumpstart Naše obchodní startupy)

  Výhody však pravděpodobně přinesou náklady soukromých investorů, kteří ztratili dlouholetou ochranu poskytovanou podle předchozích zákonů o cenných papírech. Mnoho pozorovatelů se domnívá, že zvýšené riziko podvodů a podvodů pro veřejnost obecně převáží malé výhody pro omezenou skupinu společností, investiční manažery a makléře.

  Podle sponzorů JOBS „pomůže malým společnostem získávat kapitál, rozvíjet jejich podnikání a vytvářet soukromá pracovní místa pro Američany“. Prakticky řečeno, záměr JOBS je stimulovat investice do nových a rozvíjejících se podniků a zbavit menší veřejně obchodované společnosti od toho, co si někteří myslí, že jsou obtížné požadavky na podávání zpráv podle zákona Sarbanes-Oxley..

  Sarbanes-Oxley, který vstoupil v platnost dne 29. července 2002 po neúspěchu společnosti Enron, stanovil přísné standardy pro účetnictví a vykazování finančních výsledků veřejných společností a rozšířil trestní a občanskoprávní odpovědnost na správní rady, vedení a firmy veřejného účetnictví za nedodržení předpisů. S přijetím zákona JOBS bylo mnoho ochranných opatření, které investorům poskytuje Sarbanes-Oxley, účinně odstraněno.

  Co obsahuje zákon JOBS?

  Mnoho klíčových ustanovení byla původně obsažena v předchozích omezených bipartisanských zákonech, které byly následně sloučeny do zákona o společných pravidlech. Nejdůležitější ustanovení jsou:

  1. Vytvoření „vznikající společnosti pro růst“
  Zákon vytvořil novou kategorii emitentů akcií, rozvíjející se růstovou společnost (EGC), která podléhá regulacím SEC v průběhu pěti let. Společnost musí být v soukromém vlastnictví a musí mít příjem nižší než 1 miliarda USD, aby měla status EGC, a může si tento status zachovat maximálně pět let nebo dokud nepřesáhne 1 miliardu USD v hrubých příjmech.

  Podle zákona EGC:

  • Je osvobozen od pravidla, které dává akcionářům právo hlasovat o výkonné náhradě, které mají nyní akcionáři podle stávajících předpisů.
  • Je povinen poskytnout pouze počáteční dvouleté ověřené účetní závěrky pro počáteční veřejnou nabídku (IPO), nikoli tři roky, jak je nyní požadováno.
  • Není vyžadováno najmout nezávislou auditorskou společnost, aby poskytla stanovisko k finančním kontrolám, jak je požadováno v Sarbanes-Oxley.
  • Může poskytovat analytické výzkumné zprávy potenciálním investorům nebo veřejnosti bezprostředně před a po veřejné nabídce - tato činnost byla zakázána, aby se zabránilo analytikům vyvíjet nátlak, aby vydávali kladné názory na cenné papíry, které jejich zaměstnavatelé upisovali.

  2. Příspěvek na reklamu a obecná oslovení potenciálních investorů
  Podle předchozího ustanovení nařízení D bylo emitentům cenných papírů zakázáno používat jakoukoli „reklamu, článek, oznámení nebo jinou komunikaci zveřejněnou v jakémkoli novinách, časopise nebo podobném médiu nebo vysílaném prostřednictvím televize nebo rádia a jakéhokoli semináře nebo setkání, jehož účastníci byli pozváni jakýmkoli obecným nabízením nebo obecnou reklamou. “

  Původně schválený sněmovnou jako H.R. 2940 Zákon o přístupu k kapitálu pro tvůrce pracovních míst v listopadu 2011, JOBS zrušil tento zákaz obecného nabízení nebo reklamy na soukromá umisťování podle nařízení D, která obvykle používají malé společnosti ke zvyšování kapitálu.

  3. Ustanovení pro „Crowdfunding“
  Zákon, dříve schválený sněmovnou jako H.R. 2930, zákon o přístupu podnikatelů k kapitálu, byl v Senátu změněn a umožňuje společnostem veřejně požadovat investory ve dvou skupinách:

  • Investoři s ročním výnosem nebo čistým majetkem 100 000 USD mohou investovat až do výše 2 000 nebo 5% svého ročního příjmu nebo čistého majetku.
  • Investoři s ročním výnosem nebo čistým jměním vyšším než 100 000 USD mohou investovat až do výše 10% svého ročního příjmu nebo čistého jmění.

  Nabídkový dokument musí být podán u SEC, ale není nutná žádná registrace. Makléři, kteří sponzorují nabídku, musí být registrováni u SEC a společnosti jsou schopny získat až 1 milion USD ročně. Kupující jsou povinni držet veškeré cenné papíry nakoupené podle tohoto ustanovení po dobu minimálně jednoho roku.

  JOBS účinně vylučuje potřebu akreditovaného investora, jak je definováno v pravidle 501 nařízení D. Aby byl uznán jako „akreditovaný investor“, měl jednotlivec povinnost mít čistou hodnotu přesahující 1 milion USD bez hodnoty jeho domova, nebo příjem přesahující 200 000 USD za dva roky předcházející nabídce a přiměřené očekávání stejné úrovně příjmů v roce nabídky.

  4. Uvolněná pravidla počáteční veřejné nabídky (IPO) prostřednictvím nařízení A
  H.R. 1070 Zákon o tvorbě kapitálu malé společnosti, schválený sněmovnou v roce 2011, reformuje nařízení o SEC, aby umožnil společnosti navýšit až 50 milionů dolarů, pokud jsou auditované finanční výkazy se zjednodušenou registrací a nabídkovým oběhem schváleným SEC.

  Společnosti používající tuto metodu IPO jsou osvobozeny od předpisů SEC a státních cenných papírů nebo zákonů „modré oblohy“. Zákon o modré obloze je státní zákon, který upravuje nabídku a prodej cenných papírů v rámci státních hranic.

  5. Zpoždění hlášení a registrace
  Zákon, dříve označovaný jako H.R. 2167, Zákon o flexibilitě a růstu soukromé společnosti a někdy označovaný jako nařízení „Facebook“, zvyšuje zákon před tím, než je požadována registrace u SEC, hranici 500 akcionářů na 2 000 akcionářů. Zásoby vydané zaměstnancům nejsou zahrnuty do výpočtů. Toto ustanovení umožňuje společnosti zachovat si svůj soukromý status v průběhu svého růstu, aniž by byla nucena předčasně zavést veřejnou nabídku.

  6. Zvýšení limitů akcionářů v komunitních bankách
  H.R. 4088, zákon o rozšíření kapitálu, zvyšuje počet maximálních akcionářů z 500 na 2 000 pro komunitní banky nebo holdingové společnosti před tím, než je požadována registrace cenných papírů.

  Účinky zákona JOBS

  Stejně jako mnoho účtů vycházejících z Kongresu je i zákon JOBS kontroverzní. Mezi jeho zastánce patří většina republikánů, Kongresová komora USA, Národní federace podnikání, The Wall Street Journal a známí podnikatelé, jako je Steve Case, bývalý prezident AOL. Jak řekl zakladatel SocialTables ve Washingtonu Dan Berger, „Investice do začínajících podniků byly nejbohatší dobu zařazeny k bohatým, ale díky crowdfundingu tento proces umožní více podnikatelů přístup ke kapitálu a více občanům příležitost udeřit zlato.“

  Oponenti, včetně mnoha demokratů, redakčních rad Bloombergu a The New York Times, Spotřebitelské federace Ameriky, AARP, bývalých předsedů Komise pro cenné papíry a burzy, komisařů pro státní bezpečnost a odborníků v oblasti bezpečnostního práva, tvrdí, že JOBS odešla také daleko při odstraňování ochrany poskytované investorům, které vedly k Sarbanes-Oxley Act v roce 2002 a Dodd-Frank Wall Street Reform and Act Protection Act v roce 2010.

  John Wasik, pravidelný přispěvatel do časopisu Forbes, tvrdí, že „crowdfunding by mohl způsobit, že podvody v kotelně v osmdesátých letech budou vypadat jako pouhá narušení parkování.“ Lynn Turner, bývalá hlavní účetní SEC, říká, že zákon „by byl lépe známý jako zákon o restrukturalizaci podvodů v kbelíku a penny-akcie z roku 2012.“

  Zastánci a odpůrci veřejně identifikovali očekávané přínosy a možná rizika zákona JOBS.

  Výhody

  1. Více kapitálu znamená více startupů a více pracovních míst. Podnikatelé mohou získat nový kapitál kvůli menší složitosti a nižším nákladům, vytváření více nových podniků a najímání nových zaměstnanců. JOBS eliminuje nebo zpožďuje zátěž, časté podání a nahrazuje registraci bez nutnosti regulačního schválení. V důsledku toho bude pravděpodobně více společností zveřejněno. Podle profesora Harvard Business School Bill Sahlmana: „Když snížíte náklady na něco, udělá se víc. To je jednoduchá ekonomika a to je tah zákona JOBS. “
  2. Rozšíření prostředků investovaných do startupů. Objem prostředků, které lze investovat do podnikatelských společností, se značně zvyšuje. Absence omezení reklamy a nabízení, stejně jako crowdfunding, umožňuje menším podnikatelským společnostem v první fázi úspěšně získávat investice od mnohem větší základny potenciálních investorů. Potenciální fond investorů pro soukromé nabídky před JOBS byl omezen na bohaté investory s minimálním čistým kapitálem 1 milion USD. JOBS však umožňuje prakticky každému, kdo má pozitivní čisté jmění, investovat kapitál prostřednictvím soukromého umístění.
  3. Zúčastnit se může více investorů. Malí investoři mají poprvé lepší přístup k soukromým umístěním vlastního kapitálu. Dříve se investice do soukromých začínajících společností omezovaly na malé skupiny (ne více než 35 investorů), ty investory s jedinečným vztahem ke společnosti vydávající cenné papíry nebo akreditované investory. JOBS tyto limity odstraní.
  4. Společnosti mohou zůstat déle soukromé. Společnosti mohou zvýšit kapitál bez zveřejnění, protože zvýšení limitu povolených akcionářů před registrací u SEC z 500 na 2 000 umožňuje těmto společnostem posílit své rozvahy a zůstat soukromými podniky až do nejvhodnější doby pro veřejnou nabídku.
  5. Schopnost kompenzovat zaměstnance zásobami. Soukromé společnosti, které se rozhodnou odložit veřejnou nabídku, jsou nyní schopny odškodnit zaměstnance zásobami. Mnoho technologických společností má například aktiva nižší než 10 milionů dolarů, ale velký počet zaměstnanců, kteří získávají akcie namísto hotovostních platů. Vyloučení zaměstnanců ve výpočtu akcionářů umožňuje společnostem rozšířit vlastnictví akcií v celé společnosti, aniž by musely splňovat nákladné požadavky na registraci a podávání zpráv.
  6. Banky se mohou stát silnějšími. Majitelé malých podniků, zejména ti, kteří byli tvrdě zasaženi poslední recesí, si stěžují, že přístup ke kapitálu je jedním z hlavních problémů, kterým čelí. V důsledku ztrát z úvěrů banky zpřísnily úvěrové standardy a zaměřily se na zlepšení své vlastní bilance. Nový kapitál posiluje banky a podporuje nové půjčování.

  Rizika

  1. Podvody a podvody investorů pravděpodobně vzrostou. Schopnost veřejně požadovat investory a funkce crowdfundingu jsou z důvodu sníženého regulačního dohledu nejkontroverznějšími ustanoveními zákona JOBS. Mnoho federálních a státních regulačních orgánů pro cenné papíry má pocit, že uvolněné standardy jsou výzvou pro ty, kteří se snaží podvádět nebo podvádět veřejnost, zejména starší osoby, které postrádají odbornost nezbytnou k řádnému vyhodnocení rizik soukromých nabídek. Výsledkem by byl celonárodní skandál podobný těm, které obklopují Bernie Madoff nebo Alan Stanford. Zjednodušeně řečeno, JOBS neutralizuje mnoho předpisů, které chrání soukromé investory od přijetí zákona o cenných papírech z roku 1933 v důsledku pádu akciového trhu v roce 1929. Někteří pozorovatelé trhu předpovídají návrat k operacím „kotelny“ ve dvacátých letech, kdy vysokotlaké prodejci využívající sofistikované banky robotů manipulují s ničím neočekávaným, naivní lidé přicházejí o celoživotní úspory s malým znepokojením, že se do nich zapojí regulátoři. Ať už je výsledek jakýkoli, investoři jednoznačně čelí většímu riziku a měli by prozkoumat každou investici, než investují.
  2. Míra neúspěchů malých podniků se může zvýšit. Mnoho odborníků na podnikání se domnívá, že míra neúspěchů malých podniků nevyplývá z nedostatku kapitálu, ale nereálných očekávání a špatného řízení ze strany majitelů podniků. Snadnější přístup ke kapitálu podporuje více neopodstatněné začínající podniky ze strany nekvalifikovaných podnikatelů bez základních manažerských dovedností.
  3. Zákon JOBS může mít malý čistý efekt. Někteří navrhují, že čistým účinkem zákona JOBS bude snížení kapitálu a zakládání nových společností. Například Jay Ritter, profesor financí na Floridské univerzitě, svědčící před Senátním výborem pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti, uvedl, že „usnadněním soukromého získávání peněz, vytvářením určité likvidity, aniž by byl veřejný, omezováním informací, které akcionáři mají přístup, což omezuje schopnost akcionářů veřejného trhu omezovat manažery poté, co investoři přispívají kapitálem, a vytlačení kapitálu, čistým účinkem těchto účtů může být snížení tvorby kapitálu nebo počtu malých IPO. “ Jeho nálady zazněly ve stejném výboru John Coates, profesor Harvard Law School, který navrhl, že nové zákony „nejen vygenerují skandály na titulní stránce, ale omezí to samé, co jsou podporovány ke zvýšení: růst pracovních míst“.

  Závěrečné slovo

  Prezident podepsal nový zákon do zákona 5. dubna 2012 a politici obou stran berou uznání za spolupráci na zefektivnění tvorby kapitálu a odstranění byrokracie s jejími nadměrnými náklady. Federální a státní regulační orgány cenných papírů, které předjímají stížnosti, které mohou vyplynout z jejich předchozího, ale nyní chybějícího dohledu, určují, jak nejlépe chránit investory v novém prostředí. Mezitím se podvodníci, podvodní umělci a neetičtí zprostředkovatelé makléřů otřásají nadšením při své nové příležitosti oslovit velký, dosud nevyužitý fond naivních investorů s bohatými schématy. Skrytý svět soukromých umístění, doplněný dravci a kořistí, bude mnohým odhalen poprvé.

  Moudrý investor postupuje opatrně, testuje každé tvrzení, ověřuje fakta a ověřuje pověření těch, kteří nabízejí blesky v láhvi nebo „zaručený bezpečný návrat“. O úspěšných podnicích se často mluví a pamatují si je déle než neúspěchy, obvykle proto, že posledně jmenovaný je běžnějším výsledkem.

  Vždy pamatujte, jak říkají staří hráči: „Nejjednodušší způsob, jak ušetřit peníze, je složit je a vložit do kapsy.“